WRFS NOT

Historia

Wyjątkowy gmach, unikatowe wnętrza, niezwykła podróż w przeszłość.
    Add a header to begin generating the table of contents
    WRFS NOT

    Przeszłość

    Położony w sercu Wrocławia, zabytkowy gmach NOT-u jest budynkiem o niepowtarzalnej historii związanej ze Śląskiem.

    W  1893 r. Zarząd Prowincji Śląskiej przystąpił do budowy nowego budynku Sejmu Śląskiego, którą ukończono w roku 1896. Projekt wykonał radca budowlany Eduard Blümner, dekorację rzeźbiarską fasady wykonali Christian Behrens (figury atlantów) oraz Ernst Seger (wykonanie uskrzydlonej postaci Silesii oraz 6 głów nad oknami: Polaka, Germanina, Mongoła, Czecha, Prusaka i Węgra). Do dziś uwagę przykuwa fasada budynku o ciekawej, dekoracyjnej oprawie wejścia. Stojące na wysokich cokołach postacie atlantów to umieszczony po lewej (patrząc od strony ulicy)  starszy, potężnie zbudowany, brodaty mężczyzna, natomiast po prawej to młodzieniec o klasycznym typie twarzy. Prawdopodobnie reprezentują  Przeszłość i Teraźniejszość.Ciekawostką jest fakt, że w czasie pobytu Cara Mikołaja II i jego małżonki we Wrocławiu w 1896 r. gmach ten był ich siedzibą.

    Po II Wojnie Światowej, w 1946 r., grupa inżynierów podjęła prace zabezpieczające i remontowe budynku NOT-u po zniszczeniach wojennych. Wśród osiedlających się na Dolnym Śląsku i Wrocławiu ludzi znajdowało się wielu naukowców, inżynierów i techników. Część z nich była członkami przedwojennych organizacji technicznych i zawodowych. Na spotkaniu grupy inżynierów reprezentujących różne środowiska techniczne w dniu 12 grudnia 1945 r. podjęto uchwałę o powołaniu organizacji zrzeszającej polskie stowarzyszenia naukowo-techniczne. Zarząd Oddziału Wrocławskiego NOTuI kadencji, ukonstytuował się w dniu 13.10.1948 roku.

    W 1977 r. Dom Technika NOT zostaje zarejestrowany jako obiekt zabytkowy. Szczególne walory architektoniczne posiadają: portal, sala Św. Jadwigi, sala kominkowa oraz Aula z jednym z największych świetlików we Wrocławiu. Obecnie, w gmachu NOT-u, swoją siedzibę mają zarządy branżowych Oddziałów Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i Zarząd WR FSNT NOT.Pomieszczenia budynku wynajmowane są pod działalność usługową i handlową. 

    WRFS NOT

    Wnętrza/ przestrzeń

    W prawie nienaruszonym po wojnie stanie przetrwało jedno z najważniejszych pomieszczeń „parlamentarnych” – sala posiedzeń wydziałów prowincji. Prowadzi do niej kamienny portal, w którego supraporcie przedstawiono okrągłe „zwierciadło prawdy”. Marmurowe, wolnostojące kolumny podtrzymują drewniane belkowanie, na którego fryzie umieszczono datę „MDCCCXCVI”. Znajdujący się w sali stylowy kominek posiada  piękną, żeliwną przysłonę o motywach zaczerpniętych z baroku.

    Drugie, zachowane niemal bez zmian wnętrze, to niewielki gabinet w skrzydle lewym, zwane kapliczką. Pokój należał do osoby odpowiedzialnej między innymi za sprawy wyznaniowe prowincji, stąd niezwykła quazi-religijna wymowa wystroju. Pokój obiega drewniana boazeria, wyżej ściany są obite tłoczoną skórą w typie kurdybanu. Sklepienie pokrywa malowidło, którego centralną część wypełnia kartusz, w którym namalowano patronkę Śląska – Świętą Jadwigę, z przysługującymi jej atrybutami – modelem kościoła i ciżmami w dłoniach. W narożach kompozycji umieszczono alegorie czterech cnót, są to: Mądrość w osobie Ateny, Męstwo, jako święty Jerzy, Sprawiedliwość, jako rzymska Justitia, Wiara, jako modląca się kobieta. 

    Na uwagę zasługuje przestrzeń foyer, która jest oświetlona przeszkolonym stropem i otoczona  trzema kondygnacjami arkad. Pomysł wnętrza z oszklonym dachem, otoczonego wokół krużgankami, umożliwia wgląd do środka ze wszystkich trzech kondygnacji. W gmachu NOT-u znajduje się także zabytkowa winda firmy CARL FLOHR BERLIN, rok montażu 1896, która jest najstarszą windą w Polsce . Kabina windy zachowana jest w stanie pierwotnym. Wyposażona jest w drzwi rozsuwane ze szkleniem zdobionym motywami secesyjnymi, składaną ławką dla pasażerów oraz przyciskiem dzwonka alarmowego. Jest to duża atrakcja dla turystów i mieszkańców Wrocławia ze względu na unikalny wystrój kabiny niespotykany już w Polsce.

    Scroll to Top